Academia de Muzică, Teatru și Arte Plastice

PARTICIPARE LA CONFERINȚA INTERNAȚIONALĂ EURINT 2025 – UNIVERSITATEA „ALEXANDRU IOAN CUZA” DIN IAȘI

PARTICIPARE LA CONFERINȚA INTERNAȚIONALĂ EURINT 2025 – UNIVERSITATEA „ALEXANDRU IOAN CUZA” DIN IAȘI

 

       

       În perioada 15–18 mai 2025, coordonatoarea proectului Jean Monnet Module TEIDCIPEI, conf. univ. dr. Ludmila Lazarev, a participat la conferința internațională EURINT 2025, organizată de Centrul de Studii Europene din cadrul Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași. Evenimentul, desfășurat sub motto-ul „25 de ani de excelență în studii europene”, a ajuns la cea de-a 14-a ediție și a reunit experți internaționali, factori de decizie, cadre universitare, care au prezentat rezultatele cercetărilor recente în domeniul studiilor europene.

      Tema ediției din acest an, „Building tomorrow’s Europe: Strategies for integration, growth, and resilience”, a oferit un spațiu valoros pentru dialog interdisciplinar pe teme de actualitate, precum creșterea economică durabilă, integrarea socială și regională, reziliența politicilor europene, precum și inovația și transformarea digitală.

       În cadrul conferinței, conf. univ. dr. Ludmila Lazarev a susținut comunicarea științifică intitulată „Transforming Europe: The Power of Culture in Shaping a Stronger, Safer, and More Resilient Future”, în care a evidențiat rolul culturii ca resursă strategică în procesul de construire a unei Europe mai coezive, solidare și reziliente. De asemenea, a fost menționată contribuția valorilor culturale comune, a patrimoniului european și a dialogului intercultural la consolidarea identității europene și la formarea unui spațiu civic incluziv și democratic. Studiul s-a bazat pe experiența Republicii Moldova în implementarea proiectelor culturale europene, oferind o perspectivă aplicată asupra modului în care apropierea de valorile și practicile Uniunii Europene influențează transformările culturale și integrarea în spațiul european.În acest context, a fost prezentată experiența proiectului Jean Monnet Module TEIDCIPEI  The European Identity Development through Culture in the Process of European Integration, implementat în cadrul Academiei de Muzică, Teatru și Arte Plastice din Republica Moldova. Proiectul, aflat în plină derulare, evidențiază rolul educației artistice în promovarea valorilor europene și contribuie activ la consolidarea identității europene prin activități didactice și de cercetare adresate tinerilor din învățământul superior artistic.

      Participarea la conferința EURINT 2025 a reprezentat un pas semnificativ în consolidarea și dezvoltarea proiectuluiTEIDCIPEI. Evenimentul a oferit o platformă de vizibilitate internațională pentru rezultatele cercetării și pentru temele abordate în cadrul modulului susținut prin proiect. Totodată, participarea a favorizat extinderea rețelei academice, deschizând perspective de colaborare în domeniul studiilor europene și contribuind la consolidarea prestigiului instituțional al universității în spațiul educațional european.

Mai multe informații despre conferință, inclusiv programul complet al evenimentului, pot fi consultate pe site-ul oficial: https://eurint.uaic.ro/programme.htm


„Finanțat de Uniunea Europeană. Punctele de vedere și opiniile exprimate aparțin, însă, exclusiv autorului (autorilor) și nu reflectă neapărat punctele de vedere și opiniile Uniunii Europene sau ale Agenției Executive Europene pentru Educație și Cultură (EACEA). Nici Uniunea Europeană și nici EACEA nu pot fi considerate răspunzătoare pentru acestea.”

Data: 16-18 mai 2025

Locul desfășurării: Iași, Universitatea Al. I. Cuza

Спасибо за заявку
Ожидайте нашего звонка.